Stoksuz E - ticaret Nedir, Nasıl Yapılır? | 🎯💻🎨 AyrimNet Web Çözümleri - Web Tasarım Ajansı

Fiyat Teklifi Alın

Stoksuz E – ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

Stoksuz E – ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

E – ticaret nedir? Ürün ya da hizmetlerin satış, dağıtım, reklam ve ödeme online sistemler ile gerçekleştirilmesi ile yapılan alışveriş çeşididir. Son yıllarda internet kullanımının artması ve insanların daha kolay bir alışveriş yöntemi olarak görmesi ile giderek yaygın bir hale gelmiştir. Günümüzde pek çok online sistem üzerinden pek çok farklı ürün ya da hizmet satın almak mümkündür. Çeşitli avantajları bulunan ve bunlar sayesinde çok fazla rağbet gören e – ticaret, son zamanlarda özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için oldukça etkili bir ticaret şeklini almıştır.

Stoksuz E – ticaret

Stoksuz e – ticaret diğer bir adıyla “Dropshipping” olarak bilinir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından çok fazla tercih edilir. Bunun yanında stok tutmadan yapılan bir ticaret yöntemi olması ile avantajlı görülen stoksuz e – ticaret, ürün ya da hizmetlerin internet yolu ile tüketiciye ulaştırılmasını sağlar. Bu ticaret yönteminde firmalar, birden fazla tedarikçi ile anlaşır ve stok tutmadan tedarikçilerinin ellerinde bulunan ürünleri satar.

Stoksuz E – ticaret Nasıl Yapılır?

Stoksuz e – ticaret sisteminde küçük ya da orta ölçekli firmaların en çok tercih ettiği ürün ya da hizmet satış alanlarından biridir. E – ticaret yapana firmalar, hiçbir şekilde stok tutmaz ve anlaştığı tedarikçilerinin depolarında ya da stoklarında bulunan ürünleri satar. Bunun yanında tedarikçilerinin elinde bulunan ürünleri kendi sitesine entegre eder ve ürünleri bu şekilde tüketiciye ulaştırır. Çeşitli avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunan bu sistem, her geçen gün yaygınlaşan ve özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin beklentilerini karşılayan bir sistem olma yolunda ilerlemektedir.

Dropshipping Nedir?

Dropshipping, az önce de belirtmiş olduğumuz gibi stoksuz e – ticaret olarak karşımıza çıkar. Küçük ve orta ölçekli firmalar ya da girişimciler, çeşitli tedarikçiler ile anlaşır ve onların ellerindeki malları kendi sistemleri üzerinden tüketici ile buluşturur. Bunun adına tam olarak drop shipping denmektedir. Ayrıca dropshipping ile yapılan e – ticaret sisteminde stok bulundurmak zorunlu değildir. Burada firmalar ya da girişimciler, öncelikle kendileri için bir online alışveriş sitesi ya da sistemi kurar. Daha sonra ise tedarikçileri ile yaptığı anlaşma doğrultusunda onların elinde bulunan ürün ya da hizmetleri, kendi sistemi üzerinden sergiler. Bu şekilde tüketiciler, online alışveriş sırasında karşılaştıkları bu ürünleri sipariş vererek satın alır. Bu şekilde firmanın elinde herhangi bir ürün olmamasına rağmen tedarikçisinden talep ettiği ürünü anında sipariş veren tüketiciye yollar.

Stoksuz E- Ticaret Dropshipping Avantajları

Her şeyden önce e – ticaret giderek yaygın hale gelen ve özellikle tüketici tarafından ilgi gören bir Pazar haline gelmiştir. Bu nedenle tüketici kesmi herhangi bir mağaza ya da markete gitmek yerine artık ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü internet üzerinden karşılamakta ve bunun yanında istediği ürüne hiçbir zahmete girmeden ulaşmaktadır. Dropshipping, sadece tüketici açısından değil, aynı zamanda bu işi yapan firma ve girişimciler tarafından da avantajlı görülmektedir. Peki, stoksuz e – ticaret olarak bilinen dropshipping avantajları nelerdir? bunlara bakalım.

  • Depo gerekmediği için personel ihtiyacını en aza indirger.
  • Stok tutulmayan bir sistemdir ve ürün ya da hizmetler stoksuz e – ticaret tedarikçileri ile sağlanır. Yani depo olmaması aynı zamanda depo masrafı da olmaması anlamına gelir.
  • Satışı yapılan ürün ya da hizmetlerin paketlenmesi ve kargo ile ilgili tüm işlemler tedarikçi firmalar tarafından yapılır. Bu nedenle dropshipping ile ürün satışı yapana firmaların, herhangi bir kargo firması ile anlaşma yapmasına gerek kalmaz.
  • Her ürün için belirli oranda stok bedeli ödenir. Ancak e – ticaret firması talep görmeyen ya da çok satılmayan ürünleri kendi listesinden kaldırabilir ve bu şekilde gereksiz stok bedeli ödemekten kurtulabilir.
  • Ürün ya da hizmetler satın almadan sistem üzerinden direkt olarak satış yapılmaya başlanabilir.
  • Stoksuz e – ticarete yeni giriş yapan bir firmanın büyük sermayelere ya da sistemlere ihtiyacı yoktur.
  • Stok maliyeti olmaması en önemli avantajlardan biridir. Bu şekilde birbirinden farklı pek çok kategoride ürün satışı yapmak ve bu ürünleri internet yolu ile birçok kullanıcıya ulaştırmak mümkündür.

Amazon Dropshipping Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dünyanın en büyük online alışveriş platformlarından biri olan Amazon ile dropshipping yapmak oldukça kolaydır. Amazon dropshipping ile ürün ya da hizmetleri tüketici tarafına kolayca ulaştırabilir ve stok tutmadan e – ticaret yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca Amazon’a katılmak için herhangi bir şirket ya da işletme olmanıza gerek yoktur. Bireysel bir girişimci olarak da Amazon bünyesinde kendi mağazanızı açabilir ve oldukça düşük bir sermaye ile kendinize özel bir online alışveriş platformuna sahip olabilirsiniz. Üstelik Amazon gibi dünya çapında popüler bir online sistemde yerinizi alarak oldukça etkili bir e – ticaret sistemi kurabilirsiniz.

Amazon dropshipping ile hiçbir zaman bir depoya ihtiyaç duymazsınız. Stok tutma gereksiniminiz olmadığı için çok düşük oranlarda giderleriniz olur. Bunun yanında ürün ya da hizmetleri direkt olarak bireysel mağazanıza ekleyerek satış yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir kargo ile anlaşma yapmadan tüketiciler tarafından satın alınan ürünleri, aynı şekilde herhangi bir ücret ödemeden tüketicilere ulaştırabilirsiniz.

Stoksuz e- ticaret her geçen gün yaygın bir hale gelen ve özellikle sermaye gerektirmeyen işler arasında öne çıkan girişimlerden biri olmaktadır. Bu sistem sayesinde herhangi biri kendi online alışveriş mağazasını açarak istediği ürünü ve hizmeti satabilir ve oldukça ciddi oranlarda kazanç sağlayabilir. Sistemin ilgi çeken en önemli avantajı stok bulundurma zorunluluğu olmamasıdır. Bu nedenle pek çok girişimci tarafından tercih edilmekte ve daha da yaygın bir hale gelmeye devam etmektedir.

Stoksuz E – Ticaret

Stoksuz E – Ticaret Videolu Anlatım 

GÖNDER
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?