Top

WORDPRESS VERİ YEDEK ALMA VE GERİ YÜKLEME

WORDPRESS VERİ YEDEK ALMA VE GERİ YÜKLEME

Sitemizde herhangi bir bozukluk meydana gelirse veya Ddos gibi saldırılara uğrarsa sitemizi kurtarmanın en iyi yolu verileri yedek almamız olacaktır.Sadece durum elbette bunlarla sınırlı değil.Domainimizi veya hostumuzu taşımadan önce de kesinlikle verileri yedek almamız gerekir.Yazıları tek tek resimleri tek tek eklemek yerine 2 dakikalık veri alma işlemi kesinlikle daha kolay olacak ve zamandan tasarruf etmemizi sağlayacaktır.

Gelelim asıl meselemize yani WordPress veri yedekleme işlemine.Öncelikle sağ menüden Eklentiler seçeneğine tıklayıp “Yeni ekle” diyoruz.

Daha sonra resimde de görüldüğü gibi arama kutucuğuna “All in one WP Migration” yazıp ara diyoruz ve ilk çıkan eklentiyi yüklüyoruz.Eklentiyi etkinleştirdikten sonra sağ menüde All-in-One WP Migration seçeneğine tıklıyoruz.

Daha sonra karşımıza böyle bir ekran çıkacaktır.Yapmamız gerekn bu ekrandan “Export To” kutucuğuna tıklamak ve verilerimizin nereye kaydedilmesini istiyorsak o seçeneği seçmek olacaktır.

İndirme işlemindeki dosya boyutu sitenizdeki verilerin (yazı,görsel,video vb.) çokluğuna göre değişmektedir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra artık sitemizin verilerini yedeklemiş olduk.Bu yedekleme işlemini ne kadar çok sıklıkla yaparsanız sizin için o kadar çok iyi olur.

Fakat siz yine de bir Database Reset eklentisi indirin.Bu eklenti sayesinde sitenizdeki tema bozukluğunda meydana gelecek bir sorunda sitenizi temanın bile kurulmadığı haline getirecek.Database Reset yaptıktan sonra veri geri yükleme yapmanız tavsiye edilir.

Peki nasıl geri yükleyeceğiz?

Geri yükleme işlemi aslında yedek alma işlemi kadar basit bir işlemdir.Öncelikle sağ menüde yer alan All-in-One WP Migration seçeneğine tıklayıp “Import” a tıklayalım.

Karşımıza yukarıda gördüğümüz bir ekran çıkacak.Bu ekranda yedek aldığımız dosya neredeyse oraya tıklayalım ve Import edelim işte bu kadar

Paylaş
× WhatsApp